+90 312 341 23 38 / +90 543 773 37 73

ESD Terlik ve Ayakkabı

ESD Terlik ve Ayakkabı 2020-11-23T22:14:05+00:00

ESD ile ilgili geçerli olan standart TSE EN 61340-5-2  olup Nisan.2003′ te yürürlüğe girmiştir ve Türkçe’ dir. Daha detaylı bilgi  için TSE’ den temin edilmesini tavsiye ederiz.

Elektronik – telekomünikasyon alanında cihazların ve sistemlerin üretim, bakım, tamir aşamasında kullanılan  ayakkabılardır.

Elektronik ve  Telekomünikasyon Sanayindeki hassasiyetler.

  • Hareket halinde (şartlar oluştuğunda) 25000-60000 volta kadar Statik elektrik yükler.
  • Elektrostatik insan üzerinde aşırı strese ve hatta kalp krizi sebebi olabilir.
  • ESD koruması yapılmayan elektronik malzemede gözle görülmeyen bir çok hasar meydana getirir.
  • Hızla gelişen teknoloji  sonucu, elektronik malzemelerde ESD hassasiyeti 150v kadar düştüğünden ESD  korumasına daha fazla önem verilmelidir.
  • Elektrostatiğin hasarları ünitelerin tamir, bakım ve onarımlarını zorlaştırır, ömürlerini azaltır ve maliyeti arttırır.
  • Hassas elektronik, telekomünikasyon cihazlarının üretim, montaj, bakım, onarım, depolandığı, taşınması esnasında ve hatasız üretim yapılmak isteniyorsa ESD önlemlerinin alınması şarttır.
  • Dünyada gerekli ESD önlemleri alınmadığından yıllık kaybı  milyar dolarlarla ifade edilmektedir.
  • Kalibrasyon hizmetlerinde (hassas elektronik)
Statik Elektiği Oluşturan Faktörler Yüklenilen Elektrostatik Voltaj Değeri
%10 – %20 Nem %65 – %90 Nem
Halı üzerinde yürürken 35000 V 1500 V
Vinlex kaplı zeminde yürürken 12000 V 250 V
Tezgah üzerinde çalışırken 6000 V 100 V
Vinlex kaplı zeminde çalışırken 7000 V 600 V
Polyester çantayı tezgahtan kaldırırken 20000 V 200 V
Poliüretanla kaplı sandalyede çalışırken 18000 V 1500 V

Bilindiği gibi özellikle ameliyathane gibi elektronik cihazların bulundukları ve ameliyatların gerçekleştirildiği mahallerde elektrik direnci konusu son derece önemlidir. Gerek bu tarz mahallerde bulunan elektronik cihazların uzun ömürlü olması için gerekse o ortamda bulunan kimselerin yaptıkları işler yada içinde bulundukları ortamdan dolayı operasyon masası, hasta sedyeleri, örtüler, hortumlar, ayakkabılar ve zemin kaplama malzemelerinin ortamdaki statik elektrik yüklerini zararsız hale getirmesidir.Bu alanlar ameliyathanelerle sınırlı değildir. Emar Odaları, Röntgen Odaları, Yoğun Bakım Alanları, Laboratuarlar, Telefon Role İstasyonları, Askeri Cihaz Odaları, Radar Kontrol Birimleri, Matbaalar, Üretim Tesisleri, Elektrik Elektronik İmalat, Montaj ve Test Birimleri, İlaç Sanayi (imalat birimleri, laboratuarlar ), Bilgi İşlem Merkezleri, Temiz Oda Sistemler (hijyenik mahaller) gibi pek çok mahalde de kullanılmasında yarar bulunan malzemelerdir.

100V – Manyetik veri  taşıyıcısı üzerindeki bir bilgiyi silebilir.
50V – Patlayıcı gazları bir kıvılcımla alevlendirebilir.
30V – Elektronik Komponentlere zarar verebilir.
5V – Hassas komponentlere zarar verebilir (örnek: harddisk, mikroçip, okuyucu vb)

Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir ürün tek başına gerekli görevi yapamaz.

NOT : Firmamızın yapmış olduğu uzun araştırmalar neticesinde kaliteli ve standart ürünler üretilmek isteniyorsa, ESD ayakkabılarda iletkenlik üst sınırı 10 mΩ’ u geçmemesini tavsiye eder.

Nemli ortamlarda ayakkabı dirençleri çok değişken olduğu için bu tip ortamlarda sağlıklı bir ölçüm yapılamaz.  Ürünlerin %100 kuru durumdaki ölçüleri dikkate alınmalıdır.